Podstawy inwestowania w farmy fotowoltaiczne – co warto wiedzieć ?

Na czym polega inwestowanie w farmy fotowoltaiczne? Zasady, wymagania i korzyści

Farmy fotowoltaiczne są technologiami przyszłości, które pozwalają na zaopatrywanie w energię elektryczną zarówno odbiorców prywatnych, jak i obiekty biurowe, zakłady przemysłowe i wiele innych. Ich budowa jest realizowana przez prywatnych inwestorów oraz spółki publiczne. Inwestycje fotowoltaiczne wspierane są przez Unię Europejską, a różnego rodzaju krajowe dofinansowania powodują, że produkcja prądu z promieniowania słonecznego cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Dlatego też możesz wykorzystać sytuację i przyczynić się do rozwoju fotowoltaiki – inwestycja w farmy fotowoltaiczne jest prosta i zapewnia wiele korzyści. Co warto o niej wiedzieć?

Czym są farmy fotowoltaiczne?

Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle są farmy fotowoltaiczne. To wydzielone strefy terenu, na których znajdują się tysiące paneli fotowoltaicznych zamieniających energię słoneczną w prąd. Dzięki dużej liczbie instalacji farma fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować ogromne ilości energii elektrycznej, która następnie dostarczana jest do różnych obiektów – prąd może zostać wykorzystany nie tylko w miejscu wytworzenia, lecz także przesłany za pomocą sieci energetycznej do innych odbiorców.

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce nie było ani jednej dużej farmy fotowoltaicznej. Pod koniec 2020 roku w naszym kraju działało już 60 elektrowni o mocy równej lub większej 1 MW, a to dopiero początek. Dlatego też inwestowanie w farmy fotowoltaiczne to doskonały pomysł.

Na czym polega inwestowanie w farmy fotowoltaiczne?

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne polega na objęciu udziałów w spółce celowej, która została powołana do wybudowania elektrowni fotowoltaicznej pod klucz. Inwestor staje się w ten sposób współwłaścicielem farmy, czerpiąc zyski wynikające z produkcji energii elektrycznej. Nie musi przy tym zajmować się zarządzaniem spółką czy kwestiami związanymi z obsługą elektrowni. Jest to wygodny sposób lokowania kapitału, który cieszy się rosnącą popularnością – nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również podmiotów prywatnych.

Wymogiem dla inwestycji w farmę fotowoltaiczną jest oczywiście wykupienie pakietu udziałów – ich liczba i koszt zależne są od konkretnego produktu inwestycyjnego. Może to być zarówno 6% udziałów za 90 000 zł, jak i 49% za 735 000 zł. Oczywiście pakietów udziałów jest więcej, o czym piszemy poniżej.

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną krok po kroku

Jak wspomnieliśmy wcześniej, inwestowanie w farmy fotowoltaiczne nie jest skomplikowane. Od możliwości cieszenia się dochodem pasywnym, jaki przynosić będzie Twoja inwestycja, dzieli Cię naprawdę niewiele. Wystarczą 3 kroki!

  • Krok 1 – wybór produktu inwestycyjnego. Możesz inwestować w farmy fotowoltaiczne znajdujące się w różnych lokalizacjach, posiadające różne moce i gwarantujące satysfakcjonującą stopę zwrotu. Co więcej, do dyspozycji inwestora jest wiele pakietów udziałów - 6%, 12%, 18%, 24%, 30%, 36%, 42% i 49%, co daje duże możliwości związane z wyborem najkorzystniejszej inwestycji.
  • Krok 2 – podpisanie umowy inwestycyjnej. Na jej podstawie wykupujesz udziały w spółce odpowiedzialnej za budowę i eksploatację farmy fotowoltaicznej.
  • Krok 3 – czerpanie zysków ze sprzedaży energii elektrycznej. Masz pewność  gwarantowanej rentowności, dzięki czemu wiesz, jakie będą Twoje minimalne dochody i zarabiasz już od momentu wpłaty środków pieniężnych.

Warto dodać, że w każdej chwili możesz sprzedać swoje udziały, co zapewnia osobom i podmiotom decydującym się na inwestowanie w farmy fotowoltaiczne pełne bezpieczeństwo. A przy rosnących cenach energii elektrycznej wartość udziałów  będzie rosła.

Dlaczego warto inwestować w farmy fotowoltaiczne?

Inwestycja w farmy fotowoltaiczne to szereg korzyści, dzięki którym jest to opcja ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. Co zyskasz, decydując się na wykupienie udziałów?

  • Stabilny i atrakcyjny dochód. Inwestując w farmę fotowoltaiczną, wiesz, jaki będzie minimalny roczny zysk z inwestycji – jest do dochód pasywny, niezależny od sytuacji gospodarczej czy ekonomicznej.
  • Różne progi wejścia. W zależności od konkretnego produktu, możesz wykupić udziały w różnych kwotach i tym samym znaleźć rozwiązanie adekwatne do posiadanego budżetu. Oczywiście im większy będzie zainwestowany kapitał, tym będziesz mógł oczekiwać większych zysków.
  • Szybki zwrot z inwestycji. Twoja inwestycja może zwrócić się nawet po 10 latach – po tym czasie będziesz cieszył się dochodem pasywnym jeszcze przez wiele lat.
  • Pełne bezpieczeństwo. Wybierając cenioną spółkę oferującą inwestowanie w farmy fotowoltaiczne, zyskujesz jasne warunki współpracy, inwestycję w konkretny majątek, który łatwo zidentyfikować lub zmierzyć oraz możliwość sprzedaży udziałów w każdym momencie.
  • Komfort. Po podpisaniu umowy nie jesteś zobowiązany do jakichkolwiek działań – za zarządzanie farmą fotowoltaiczną oraz sprzedaż energii odpowiedzialna jest spółka, z którą rozpocząłeś współpracę.
  • Ochrona środowiska. Inwestycja w farmę fotowoltaiczną to inwestycja w przyrodę – panele słoneczne są bezpieczne dla środowiska, nie produkują jakichkolwiek szkodliwych substancji i podlegają recyklingowi.

Jak zainwestować w farmę fotowoltaiczną? Najlepiej z DOinwestuj.pl

Jeżeli interesuje Cię inwestycja w farmy fotowoltaiczne i chcesz nawiązać współpracę ze sprawdzoną firmą, która oferuje bezpieczne inwestycje, postaw na DOinwestuj.pl. Proponujemy Ci wiele produktów, w tym możliwość zainwestowania w elektrownię fotowoltaiczną o bardzo niskim progu wejścia. Dowiedz się więcej i czerp korzyści z energii słonecznej!


Data publikacji: 2021-09-28