Jak pozyskać tanią energię elektryczną dla firmy ?

Produkcja energii elektrycznej na własny użytek czy kontraktowanie cen na zakup energii w umowach PPA?

Rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że coraz większa liczba przedsiębiorców szuka alternatyw. Tych jest całkiem sporo, jednak przed wyborem odpowiedniego rozwiązania warto dokładnie się z nimi zapoznać. Szczególnie dużą popularnością cieszą się dwie opcje – produkcja energii elektrycznej na własny użytek (przez farmy fotowoltaiczne oraz elektrownie wiatrowe), a także zakup energii w umowach PPA. Sprawdź, czym różnią się oba rozwiązania i które z nich będzie odpowiednie dla Ciebie!

Jak produkować energię elektryczną na własny użytek i czy to opłacalne?

Produkcja energii elektrycznej na własny użytek jest coraz popularniejsza – nie tylko wśród osób prywatnych, ale również właścicieli firm, dużych zakładów przemysłowych oraz fabryk. Jest to możliwe na dwa sposoby - poprzez zainwestowanie w farmę fotowoltaiczną (o mocy powyżej 0,5 MW) lub elektrownię wiatrową.

Aby produkować energię elektryczną na własny użytek, można zbudować elektrownię od podstaw albo kupić gotową farmę. Ta pierwsza opcja wiąże się z długim i mozolnym procesem – wymaga uzyskania decyzji środowiskowej, spełnienia wielu warunków zabudowy i przyłączeniowych, zdobycia pozwolenia na budowę, wykonania  projektu budowlanego, podpisania umowy z odbiorcą energii i oczywiście prac montażowych. Wszystko to może trwać nawet 2 lata, dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na kupno gotowej farmy. Znacznie skraca to cały proces, jest bardzo wygodne i opłacalne. Zwłaszcza, gdy korzysta się z atrakcyjnych ofert przynoszących zyski rzędu kilkunastu procent w skali roku. Znajdziesz je na naszej stronie DOinwestuj.pl.

Zakup gotowej farmy to – w zależności od jej mocy i lokalizacji – koszt to 1 mln € za 1 MW mocy elektrowni. Oczywiście możliwy jest również zakup określonej liczby udziałów, co także może okazać się bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Zachęcamy do sprawdzenia pełnej oferty.

Korzyści wynikające z produkcji energii elektrycznej na własny użytek

Produkcja energii elektrycznej na własny użytek to obecnie bardzo dobre rozwiązanie dla firm, a inwestycja w farmy fotowoltaiczne lub elektrownie wiatrowe daje wiele korzyści. Do tych najważniejszych zaliczamy:

 • niższe ceny energii i dostęp do darmowej energii elektrycznej;
 • uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii;
 • szybki zwrot z inwestycji;
 • liczne metody dofinansowania inwestycji;
 • trwałość i bezobsługowość instalacji fotowoltaicznych;
 • wspieranie rozwoju OZE i budowanie pozytywnego wizerunku firmy;
 • możliwość zakupu farmy w udziałach (od 54 500 zł) albo w całości (2 490 000 zł za farmę o mocy 0,5 MW). 

Czym jest zakup energii PPA i jakie korzyści dają przedsiębiorcom?

Alternatywnym rozwiązaniem dla firm jest zakup energii w umowach PPA. Skrót ten pochodzi od angielskiego „Power Purchase Agreement” i oznacza umowę sprzedaży, która polega na bezpośrednim zakupie energii elektrycznej od wytwórców energii z instalacji OZE – farm fotowoltaicznych lub elektrowni wiatrowych. Dla przemysłu szczególnie popularnym rozwiązaniem stają się korporacyjne umowy PPA (Corporate PPA), które zawierane są pomiędzy odbiorcą końcowym a wytwórcą energii elektrycznej.

W przypadku zakupu energii w umowach PPA, odbiorca energii może wybrać jeden z rodzajów rozliczeń – po kursie giełdowym, w przypadku którego ceny są zmienne, a także po kursie ustalonym na podstawie kosztów inwestycji, w przypadku którego ceny są stałe. Decydując się na zakup energii w umowach PPA, możliwe jest także wybranie sposobu wprowadzania jej do sieci albo dostarczania do firmy. Pod tym względem wyróżniamy:

 • umowy on-site, w ramach których energia elektryczna wytwarzana przez farmę fotowoltaiczną lub elektrownię wiatrową dostarczana jest bezpośrednio do sieci wewnętrznej odbiorcy (jest to możliwe, gdy instalacja OZE wytwórcy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie odbiorcy);
 • umowy near-site, w ramach których niezbędne jest wybudowanie odpowiedniej sieci przesyłowej (gdy instalacja OZE znajduje się w niedużej odległości od odbiorcy energii);
 • umowy off-site, w ramach których energia jest dostarczana do firmy poprzez sieć publiczną (gdy instalacja OZE znajduje się w dużej odległości od klienta).

Dlaczego zakup energii w umowach PPA to dobry pomysł?

Zakup energii w umowach PPA to również bardzo korzystne rozwiązanie dla firm. Wynika to przede wszystkim z:

 • stabilności dostaw energii oraz cen;
 • możliwości podpisania długoterminowej umowy na dostawę energii;
 • przewidywalności kosztowej prowadzenia przedsiębiorstwa;
 • korzystania z zielonej energii i tym samym budowania pozytywnego wizerunku firmy;
 • elastyczności w zakresie konstrukcji umowy.

Produkcja energii na własny użytek czy zakup energii w umowach PPA?

To, które rozwiązanie wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Produkcja energii elektrycznej na własny użytek polecana jest tym właścicielom firm, którzy posiadają środki na inwestycję we własną instalację OZE i chcą pozyskiwać darmową energię przez wiele lat. Zakup energii w umowach PPA to z kolei opcja idealna wtedy, gdy nie ma możliwości zainwestowania we własną farmę fotowoltaiczną lub elektrownię wiatrową.

My oferujemy właścicielom przedsiębiorstw różne rozwiązania, dopasowane do ich potrzeb:

 1. zakup taniej energy elektrycznej na dowolny okres. Otrzymujesz najtańszą energię na rynku nie inwestując w budowę wałsnej elektrowni;
 2. pozyskiwanie taniej energii elektrycznej z dedykowanej dla Ciebie farmy fotowoltaicznej bez inwestowania. Nie przeznaczasz własnych środków na budowę, a podpisujesz umowę zakupu energii (cPPA) na okres od 5 do 15 lat;
 3. produkowanie energii elektrycznej na własny użytek z wybudowanej dla Ciebie farmy fotowoltaicznej (wybierasz jej lokalizację, a my projektujemy i budujemy farmę dopasowaną do Twoich potrzeb);
 4. korzystanie z darmowej energii elektrycznej z kupionej dla Ciebie farmy fotowoltaicznej (wybierasz gotową farmę spośród przedstawionych ofert i stajesz się samodzielnym wytwórcą energii elektrycznej).

W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu – pomożemy Ci  w wyborze odpowiedniego rozwiązania.


Data publikacji: 2022-07-13